Ar auginti sūnus ir dukras yra tas pats?
-
administrator
- Posted on
- 0 comments

Tėvystė – tai spalvinga kelionė, kurioje susipina džiaugsmas, iššūkiai ir galimybės. Lygybė, atliepiančios tėvystės principai ir informacijos gausa, kaip užauginti sėkmingą vaiką, kartais užgožia tėvų supratimą, kad auginat sūnus ir dukras neišvengsime skirtumų, kurie yra nulemti gamtos.
Tiek dukters, tiek sūnaus fiziologija yra skirtinga. Net jų elgesys pirmaisiais gyvenimo metais yra skirtingas. Mergaitės dažnu atveju mėgdžioja mamos elgesį, o žaidimai sukasi apie tai, ką jos mato – namų ruošą, maisto gamybą, savęs dabinimą mamos papuošalais ar bateliais.
Berniukus domina visos transporto priemonės. Jie nagrinėja, kaip žaislinių mašinėlių ratai sukasi, net pirmieji garsai dažniausiai būna “brr” – tarsi mėgdžiotų autobusą, nekalbant apie imtynes darželiuose.
Tad principai, kaip auginti sūnų ir dukrą, negali būti visiškai vienodi. Kiekvienas vaikas yra individualus su savo unikaliomis savybėmis, o tėvystės meno prasmė slypi gebėjime atpažinti ir vertinti šią įvairovę.
Nuo ko pradėti?
Individualumo pripažinimas. Savo vaiko unikalaus individualumo priėmimas – tai efektyvios tėvystės pagrindas. Nepriklausomai nuo lyties, kiekvienas vaikas yra unikali asmenybės su savo pomėgiais, stiprybėmis ir silpnybėmis. Šių unikalių savybių pripažinimas yra tėvų-vaikų santykių pagrindas.
Socialinių įtakų pripažinimas. Visuomenės lūkesčiai ir lyties normos švelniai apgaubia vaiko patirtį. Kad ir kaip norėtume pripažinti, kad kiekvieno vaiko unikalumą visuomenė priims, tačiau taip – nėra. Įsisąmoninimas, kad visuomenės įtaka daro didelę įtaką vaiko gyvenimui gali būti geras įrankis tėvams kuriant pusiausvyrą tarp nurodymų ir nepriklausomybės skatinimo.
Berniukų auginimas: energija ir emocinė raiška
Unikalus bendravimo stilius. Berniukai dažnai tyliai išreiškia savo emocijas. Jų emocijos pasireiškia fiziniais veiksmais, o ne žodžiais. Jų neverbalinių užuominų pažinimas ir atviro bendravimo skatinimas yra labai svarbūs norint suprasti jų emocinį pasaulį. Atkreipkite dėmesį, kad neretai, kai trūksta dėmesio, jie tampa irzlesni, pradeda garsiai šaukti ar net muštis, vien todėl, kad jiems yra liūdna, o liūdesį išreiškia pykčiu.
Fizinės energijos nukreipimas. Berniukai linkę būti fiziškai aktyvesni. Energijos nukreipimas į sportą ar lauko užsiėmimus skatina ne tik fizinę sveikatą, bet ir ugdo įpročius, kurie trunka visą gyvenimą. Fiziologiškai nulemta taip, kad neiškrovus berniukų energijos, jie tampa irzlūs, nesusikaupia, mažiau paklūsta prašomi atlikti tam tikrus veiksmus.
Nuotykių troškimas. Berniukai turi natūralų polinkį rizikuoti. Bene kiekvienas pereina kardų ar ginklų periodą, o ir atsargumo jausmas yra išties mažesnis nei mergaičių. Leiskite jiems išbandyti viską ir rizikuoti. Mūsų, kaip tėvų, pareiga yra užtikrinti saugią aplinką. Tiesą sakant, tik tiek ir galime padaryti, nes polinkis rizikuoti yra nulemtas pasąmonėje. Užgožiant pažinimo džiaugsmus, užkirsime kelią jų savisaugos instinktų formavimuisi, supratimui, kur yra jų galimybių ribos.
Mergaičių auginimas: emocinio intelekto ir nepriklausomybės puoselėjimas
Emocinė išraiška. Mergaitės dažniau emocijas ir jausmus išreiškia žodžiais. Žiūrint iš vystymosi pusės, jos anksčiau pradeda kalbėti, geba sklandžiai dėlioti sakinius. Akivaizdu, jog mergaičių girdimoji atmintis yra labiau išvystyta ankstyvame amžiuje, tačiau tai tik parodo, jog jos labiau atkreipia dėmesį į kalbą ir pasakojimus. Reiktų priimti tai, kad jei išgirstate žodį “liūdna”, tai tikėtina tokią emociją dukra ir jaučia. Neužgožkite ir nesumenkinkite išreikšto jausmo, o kaip tik skatinkite sakytinę kalbą, nes taip išugdysite jų emocinį intelektą ir efektyvios komunikacijos, bendravimo įgūdžius.
Visuomenės spaudimo mažinimas. Mergaitės gali susidurti su visuomenės spaudimu, susijusiu su išvaizda ir socialine dinamika. Savigarbos ir teisingo kūno įvaizdžio ugdymas yra labai svarbus jų gerovei. Nuo mažų dienų kalbantis, kad visos mergaitės skirtingos, jų poreikiai skirtingi, kuriama savivertė, kuri laikui bėgant tampa tikru ginklu susiduriant su išoriniais veiksniais. Taip kad idealizavimas tam tikro kūno kulto ar lūkesčiai, jog “mano dukra jau tikrai taip nedarys”, turėtų būti užrakinti po septyniomis spynomis.
Santykiai su aplinkiniais. Mergaitėms yra įgimtas noras socializuotis, priklausyti bendruomenei. Jos teikia didelę reikšmę santykiams. Tėvų palaikymas, kai jos bando užmegzti draugystę su aplinkiniais, ar spendžiant santykių iššūkius, yra būtinas. Įsiklausymas, patarimai, jausmų atliepimas ir bendras supratimas, kad joms bendravimas ir santykiai yra labai svarbu, ugdo jų emocinį atsparumą. Tačiau jei atsitiko taip, jog jūsų dukra ji yra drovi, užsidariusi, neturi artimų draugų, tokios komandinės veiklos, kaip krepšinis, tinklinis, dainavimas ar tautiniai šokiai atvers jūsų dukrai platesnį pažinčių ratą, ji išpildys savo bendravimo poreikį ir taps laimingesnė.
Auklėjimas peržengiant lyties normas
Bendras pagrindas. Nepaisant lyčių skirtumų, visiems vaikams kyla bendrų iššūkių. Tokios problemos, kaip tarpusavio spaudimas, technologijų naudojimas ir tapatybės formavimas reikalauja universalaus požiūrio, pagrįsto atvira komunikacija su vaiku.
Tėvų atspindys. Tėvai vaidina pagrindinį vaidmenį formuojant savo vaikų įsitikinimus ir vertybes. Asmeninio požiūrio, nusistatymų apmąstymas ir sąmoningas lyčių stereotipų neafišavimas turėtų būti kiekvieno iš tėvų prioritetas. Kuo sąmoningesni būsime tėvai, kuo dažniau “pagausime” save būnant kategoriškais, kuo mažesnė tikimybė, jog vaikas susikurs tam tikrus vaidmenis, kurie nebūtinai yra teisingi ir nebūtinai bus priimtini ateities visuomenei, prie kurios užaugęs vaikas turės prisitaikyti.
Personalizuotas auklėjimas. Tikriausiai, ši dalis yra sunkiausia mums visiems. Nepaminsime savo prigimties varžytis ir lyginti, tačiau pastarąją reiktų šiek tiek apriboti. Juk mūsų gyvenimo sąlygos keičiasi ir nebereikia grobio parnešti į namus, ir visi turime vietą po saule. Tačiau, kai mūsų gyvenime atsiranda vaikas.. ooo… Iš gelmių tarsi išnyra poreikis varžytis.
Tačiau, deja, efektyvios tėvystės raktas slypi visai ne čia. Sugebėjimas vaikų auklėjimą pritaikyti būtent prie savo vaiko poreikių, interesų ir gebėjimų yra geros emocinės sveikatos ir tarpusavio santykių pamatas.
Individualumo svarba
Vaikų auginimas – tai atradimų, prisitaikymo ir besąlygiškos meilės kelionė. Suprasdami ir suvokdami skirtumus tarp berniukų ir mergaičių auginimo, tėvai gali puoselėti aplinką, kurioje kiekvienas vaikas klesti, kaip autentiška asmenybė. Naviguodami tarp individualumo ir visuomenės lūkesčių, tėvai puoselėja šeimos kultūrą, vertinančią išskirtinumą, ir kuria tvirtą, palaikantį ryšį su kiekvienu vaiku.
#VaikųAuginimas #Individualumas #EmocinėSveikata #LyčiųStereotipai #TėvaiIrVaikai #TėvystėsPrincipai #Auklėjimas #VaikųUnikalumas #SavigarbosPuoselėjimas #BerniukųAuginimas #MergaičiųAuginimas #SąmoningasAuklėjimas #EmocinioIntelektoVystymas #VaikųSantykiai #IndividualusAuklėjimas #VaikųVertybės #TėvystėsMenas